صفات طراحی متریال گوگل – قسمت اول

صفات طراحی متریال گوگل – قسمت اول

در این مطلب قصد داریم صفات طراحی متریال گوگل را مورد بحث قرار دهیم. صفات و ویژگی‌های متریال گوگل را می‌توان به سه قسمت تقسیم کرد: صفات فیزیکی (Physical Properties)، متریال تغییر شکل‌دهنده (Transforming Material) و حرکت متریال (Movement of Material).

در قسمت اول مقاله صفات طراحی متریال گوگل قصد داریم بعد از توضیح مختصری در رابطه با صفات متریال، به طور خاص به صفات فیزیکی متریال گوگل پرداخته و قسمت بعدی را به متریال تغییر شکل‌دهنده و حرکت متریال اختصاص می‌دهیم. با پابلیشری همراه باشید.

اگر بخواهیم به طور مختصر به صفات و ویژگی‌های طراحی متریال گوگل اشاره کنیم باید گفت که متریال دارای مشخصات خاص تغییر ناپذیر و رفتارهای ذاتی و اصلی است. از جمله مشخصات و ویژگی‌های متریال که گوگل به آن‌ها اشاره داشته می‌توان از حالت جامد و سفت و سختِ آن، اشغال نقاط منحصر به فرد در فضای متریال، غیرقابل نفوذ بودنِ آن، شکل تغییرپذیر و تغییر اندازه آن، غیرقابل شکست و خم شدن، قابل پیوند به متریال‌های دیگر، قابل تقسیم و جدا شدن، ایجاد و یا نابود کردن و حرکتِ آن در امتداد محور نام برد.

صفات فیزیکی طراحی متریال گوگل

متریال طول (x) و عرض (y) متفاوتی داشته که با واحد ضخامت آن، یعنی ۱dp اندازه‌گیری می‌شود.

تصویر سمت راست: طول و عرض متریال می‌تواند متفاوت باشد. تصویر سمت چپ: ضخامت متریال همواره باید ۱dp باشد.

.

متریال سایه ایجاد می‌کنند. سایه‌ها به طور طبیعی از ارتفاع نسبی (موقعیت z) بین عناصر متریال ایجاد می‌شود.

.

محتوا بر روی متریال در هر سایز و رنگی نمایش داده می‌شود. محتوا به ضخامت متریال اضافه نمی‌کند.

.

محتوا می‌تواند نسبت به متریال، مستقل باشد اما محدود به متریال خواهد بود.

.

متریال جامد است. رویدادهای ورودی نمی‌توانند از طریق متریال‌ها عبور کنند.

تصویر سمت راست: رویدادهای ورودی تنها بر روی بالاترین متریال (جلوترین متریال و یا در اصطلاح متریال پیش زمینه) تاثیر می‌گذارند. تصویر سمت چپ: رویدادهای ورودی نمی‌توانند از طریق متریال‌ها عبور کنند.

.

چندین عنصر متریال نمی‌توانند یک نقطه یکسان از فضا را باهم اشغال کنند.

تصویر سمت راست: استفاده از ارتفاع برای مجزا کردن عناصر متریال یکی از راه‌های جلوگیری از اشغال یک نقطه از فضا توسط چندین عنصر متریال است. تصویر سمت چپ: چندین عنصر متریال نمی‌توانند یک نقطه یکسان از فضا را باهم اشغال کنند.

.

متریال‌ها نمی‌توانند از درون متریال‌های دیگر عبور کنند. به عنوان مثال، هنگام تغییر ارتفاع، یک ورقه از یک متریال نمی‌تواند از درون یک متریال دیگر عبور نماید.

.

منبع: google

start campaign

از طریق وب‌سایت خود کسب‌درآمد کنید...

با کد تبلیغات ای‌نتورک،‌ از همین امروز کسب درآمد کنید

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *