اصول طراحی وب سایت موفق و کارآمد (قسمت سوم)

اصول طراحی وب سایت موفق و کارآمد (قسمت سوم)

در مقاله “اصول اولیه طراحی وب سایت موفق و کارآمد“، یکی از اولین اصول طراحی وب سایت را بیان کردیم و گفتیم ساختار وب سایت یکی از مهم ترین اصول طراحی وب سایت بوده و باید به المان های مهمی نظیر پوزیشن یا موقعیت مکانی تمامی المان ها، رنگ، اندازه و عناصر طراحی توجه کرد.

در قسمت دوم از مقاله “اصول طراحی سایت موفق و کارآمد” نیز گفتیم فاصله گذاری محتوا و راهبری سایت، از جمله مهم ترین اصول طراحی وب سایت به شمار می آیند.

حال در این مقاله قصد داریم به یک اصل دیگر در طراحی وب سایت موفق و کارآمد اشاره کنیم و آن، تایپوگرافی وب سایت است. با پابلیشری همراه باشید.

تایپوگرافی وب سایت

تایپوگرافی وب سایت از اصول طراحی وب سایت

یکی از رایج ترین عناصر در طراحی وب سایت، متن است. متن را می توان به سبک ها و روش های بسیار متنوعی ساخت و به همین خاطر رعایت نکات زیر در حین ساخت محتوای متنی وب سایت بسیار مهم است:

انتخاب فونت: فونت های مختلف، پیام های مختلفی به کاربر می فرستند و در نتیجه استفاده صحیح از آنها بسیار مهم است. به عنوان مثال در فونت های زبان انگلیسی، فونت عددی Times Roman ظاهر حرفه ای دارد اما فونت Comic Sans فضای خودمانی و حتی کودکانه ایجاد می کند. فونتی که انتخاب می کنید، باید بیانگر فضای برند یا وب سایت تان باشد؛ پس فونتی را انتخاب کنید که به شخصیت برند یا وب سایت تان نزدیک تر باشد.

اندازه فونت: اندازه فونت باید برای تمام محتوایی که در سایت قرار می دهید و منتشر می کنید، یکسان باشد. اندازه های بزرگتر نشان دهنده اهمیت یا سرفصل ها هستند. فونت های کوچکتر هم برای نوشتن خود محتوای متنی استفاده می شوند.

رنگ فونت: رنگ فونت باید نسبت به بقیه صفحه برجسته و متمایز باشد. معمولاً روی پس زمینه سفید از فونت مشکی استفاده می شود. برای پس زمینه مشکی هم باید از فونت سفید استفاده کنید. خیلی از وب سایت ها از محتوای متنی با کنتراست پایین استفاده می کنند که اشتباه است. هرچه رنگ فونت به رنگ صفحه نزدیک تر باشد، خواندنش سخت تر می شود.

پاراگراف بندی: پاراگراف بندی محتوا هم مثل فاصله گذاری روی خوانایی متن تاثیر می گذارد. طراحان وب سایت توصیه می کنند محتوای متنی صفحات را به پاراگراف های ۴ تا ۵ جمله ای یا خطی تقسیم کنید. خواندن بخش ها یا پاراگراف های بزرگ، معمولاً سخت است و کاربران آنها را رد می کنند تا به قسمت های کوتاه تر برسند.

طراحی وب سایت از طریق هر پلتفرمی نیاز به برنامه ریزی دارد. اگر کار را بدون برنامه ریزی شروع کنید، شاید در مراحل طراحی به مشکل برنخورید، اما کارایی وب سایت قطعاً با مشکل مواجه خواهد شد. وب سایت هایی که ظاهر جذاب و حرفه ای ندارند، در دنیای آنلاینِ به شدت رقابتی این روزها دوام نمی آورند. به همین خاطر باید برای تک تک بخش های طراحی وب سایت، برنامه داشته باشید تا نتیجه نهایی پاسخگوی اهداف تان باشد.

start campaign

از طریق وب‌سایت خود کسب‌درآمد کنید...

با کد تبلیغات ای‌نتورک،‌ از همین امروز کسب درآمد کنید

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *