هفت اشتباه در توزیع محتوا که باید از آن‌ها اجتناب کنید

بر اساس یک مطالعه توسط مؤسسه بازاریابی محتوایی، ۸۸ درصد از شرکت‌های B2B در سال ۲۰۱۶ برخی از انواع بازاریابی محتوایی انجام می‌دهند و همچنین پیش بینی کرده بودند که این درصد در سال ۲۰۱۷ رشد بیشتری خواهد داشت. اما اصلی ترین سؤال این است که چند درصد از آن‎‌ها این کار را به درستی انجام می‌دهند؟

پاسخ این سوال این است که درصد کمی از آن‌ها این کار را به درستی انجام می‌دهند. به آمار زیر توجه کنید:

 • تنها ۳۰ درصد از بازاریابان B2B می‌گویند سازمان‌هایشان در بازاریابی محتوایی موثرند.
 • تنها ۴۴ درصد از بازاریابان B2B می‌گویند سازمان‌هایشان درباره عملکرد موفقیت و اثربخشی بازاریابی محتوایی اطلاعات دارند.
 • تنها ۴۸ درصد از بازاریابان B2B دارای یک استراتژی بازاریابی محتوایی مستند هستند.
 • تنها ۲۶ درصد از بازاریابان در توزیع محتوا سرمایه گذاری می‌کنند، هر چند بیش از نیمی از آن‌ها معتقدند که به این سرمایه گذاری نیاز دارند.

این آمار به وضوح نشان می‌دهند که بسیاری از بازاریابان هنوز در تلاش برای درک بازاریابی محتوایی هستند. همچنین تعداد محتواهایی که روزانه تولید می‌شوند نیز آمار جالبی ندارد (۱۴۰۰ پست جدید وبلاگ / دقیقه) این موضوع باعث سخت تر شدن کار برای کشف محتوای شما می‌شود. دلیل این که ۵۰ درصد مطالبی که منتشر می‌شوند تنها ۸ بار در رسانه‌های اجتماعی دیده می‌شوند نیز همین مسئله است.
یکی از دلایل اصلی این آمارها، بی توجهی به اهمیت توزیع محتواست. اگر استراتژی توزیع، کارآمد نباشد، محتوای شما به طور قابل توجهی دیده نخواهد شد. بنابراین تمامی تلاش ها و هزینه های شما هدر خواهد رفت.
بنابراین در اینجا چند نمونه از اشتاباهاتی که در زمینه توزیع محتوا ممکن است مرتکب شوید و راه های جلوگیری از آن‌ها را مطرح می‌کنیم:

۱) نداشتن برنامه برای توزیع محتوا

توزیع محتوا

شما نمی‌توانید به توزیع محتوا با یک میزان مشخص برسید، این موضوع می‌تواند منجر به مشکلات زیر شود:

 • بین محتوا و کانال توزیع تناسب ایجاد نمی‌شود.
 • کانال انتخابی شما و ممکن است بین مخاطبان شما پرطرفدار نباشد.
 • قادر به اندازه گیری، سنجش و ارزیابی موثر محتوای خود نخواهید بود.

چگونگی حل این مسائل: قبل از آن که فرایند ایجاد یک محتوا شروع شود، اطمینان حاصل کنید که یک برنامه ریزی برای تبلیغ آن بر اساس موضوع، مخاطب هدف و نتایج مورد انتظار طراحی کرده‌اید. این برنامه ریزی باید شامل اطلاعاتی مانند چگونگی، زمان و مکان توزیع محتوای شما باشد.

۲) تمرکز بر روی KPIهای اشتباه

فرض کنید یک ویدئو درست کرده‌اید و در یوتیوب آپلود کردید. در این مورد KPI مد نظر شما تعداد لایک‌های آن ویدئو است.
چند روز بعد درمی‌یابید که تعداد لایک‌های تمایل به تماشای ویدئو خیلی خوب است. بنابراین شما از این موضوع خوشحال می‌شوید و انتظار خواهید داشت در روزهای آینده نیز به همین روند ادامه دهد.
بعد از یک هفته متوجه می‌شوید که انتظاراتی که داشتید بهبودی نیافته است. حتی اگر تعداد لایک‌های تمایل به تماشای ویدئو هم زیاد بود، تعداد بازدیدها به آن اندازه که انتظار می‌رفت، افزایش نیافته است. در اینجاست که درمی‌یابید تعداد اشتراک گذاری‌ها بسیار کم است.
این یک مثال ساده است، اما به وضوح نشان می‌دهد که چرا ما باید از KPI مناسبی برای بازاریابی محتوایی خود انتخاب کنیم. انتخاب KPI اشتباه، تلاش‎‌های شما برای توزیع محتوا را هدر می‌دهد. به خصوص به دلیل آنکه زمان کمی می‌برد تا نتایج را به شما نشان دهد، شما متوجه نخواهید شد که در مسیر اشتباه قرار دارید.
چگونگی حل این مسئله: KPIها باید بر اساس مخاطبان مورد نظر، نوع پیام و تعامل مورد نظر انتخاب شوند.

۳) درک نکردن مخاطبان

توزیع محتوا
شما می‌دانید که مخاطب هدف شما وقت خود را کجا صرف می‌کنند؟ شما می‌دانید که چگونه توجه آن‌ها را به آن پلت فرم‌ها جلب کنید؟
اگر شما با مخاطبان هدف خود همراستا نباشید، شما با مشکلات زیر روبه رو خواهید شد:

 • تمرکز بر روی یک کانال توزیعی که محبوب مخاطبان شما نیست.
 • انتشار محتوای خود در زمان‌های نامناسب در روز.
 • انتخاب یک فرمت ارائه محتوا که در بین مخاطبان شما محبوبیتی ندارد.
 • مخاطب هدف شما باید در مرکز تلاش‌های شما برای توزیع محتوا باشد. از انتخاب موضوع محتوا تا انتخاب پلت فرم توزیع محتوا.

به عنوان مثال اگر مخاطبان هدف شما عمدتا متشکل از مترجمان آزاد باشند، باید:

 • مکان‌هایی را بازدید کنید که معمولا در آن جا وقت می‌گذرانند.
 • در بحث‌ها مشارکت کنید.
 • با چند نویسنده در برخی از پلت فرم‌ها مانند توئیتر و یا لینکدین ارتباط برقرار کنید.
 • اطلاعات بیشتری در مورد کانال‌های مورد نظر آن‌ها، نوع محتوای مورد نظرشان، زمان خواندن آن‌ها و نحوه ارتباط آن‌ها با محتوا، به دست آورید.
 • شروع به تحقیق در مورد محتوای رقبای خود کنید و آنچه برای آن‌ها موثر بوده را پیدا کنید.

درک این بینش‌ها در هر مرحله از بازاریابی محتوایی به شما اطمینان می‎‌دهد که برای مخاطب هدف شما مناسب و مفید است.

۴) عدم سرمایه گذاری در کمپین‌ها

بسیاری از شرکت‌ها در مورد سرمایه گذاری در کانال‌های توزیع مرتکب اشتباه می‌شوند، زیرا درباره تاثیر آن اطلاعات کاملی ندارند. بگذارید این موضوع را به وضوح بیان کنیم، هنگامی باید هزینه خود را صرف یک کانال کنید که:

 • اگر شما یک کمپین راه اندازی کرده‌اید و می‌خواهید نتایج سریع‌تری کسب کنید.
 • اگر شما بخواهید از محتوای خود کارایی بالاتری کسب کنید.

در این دو مورد اگر تنها بخواهید بر ترافیک ارگانیک متکی باشید، نتایج را سخت تر به دست می‌آورید. به همین دلیل است که شما باید برای توزیع محتوا هزینه صرف کنید تا مطالب خود را بیشتر در معرض دید عموم قرار دهید.
پلت فرم‌های بسیار زیادی در زمینه توزیع محتوا وجود دارند. کانگورو یک نمونه از این پلت فرم‌هاست. بر این اساس شما می‌توانید محتوای خود را در سایت‌های پربازدید قرار دهید. هزینه هر کلیک نسبتا به صرفه و همچنین مخاطبان هدفمندتری خواهید داشت.
نکته قابل توجه این است که ترافیک ایجاد شده از طریق توزیع محتوای هزینه شده، پایدار نیست. تنها تا آخرین پرداخت شما باقی خواهد ماند. بنابراین شما باید آن را با احتیاط استفاده کنید. به علاوه سیستم‌هایی را در نظر بگیرید که این ترافیک را به ترافیک ارگانیک تبدیل کند.

۵) عدم آزمایش و تست خبرنامه

توزیع محتوا
ایمیل خبرنامه‌ها بهترین کانال برای توزیع محتوا محسوب می‌شوند. آن‌ها مستقیم، صمیمی و محبوب هستند. اما اگر از آن زیاد استفاده کنید، نتایج خوبی کسب نخواهید کرد. اگر این کار را انجام دهید، نرخ باز کردن ایمیل و نرخ لغو اشتراک بیزینس شما مطلوب نخواهد بود.
به درستی انجام دادن این کار نیازمند تلاش شماست. شما باید با تست کردن روش‌های مختلف دریابید که کدام عوامل مناسبند و کدام یک نیازمند تغییرند، علاوه بر این شما می‌توانید دریابید که مخاطبان شما چه واکنشی به خبرنامه شما نشان داده اند.
نکاتی که باید در ذهن داشته باشید:

 • یک عامل در یک زمان تست کنید.
 • تست کنید که ایمیل شما اسپم نشده باشد.
 • تست کنید که ایمیل شما بر روی دستگاه‌های مختلف تلفن همراه چه ظاهری دارد.
 • لیست خود را برای این که اطمینان حاصل کنید با محتوای شما مرتبط است، بهینه سازی کنید.
 • تصاویر، متن‌ها و لینک‌ها را تست کنید.

۶) به کار بردن یک استراتژی واحد برای تمامی پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی

هر شبکه هدف خاصی دارد، شخصیت کاربران از یک پلت فرم به پلت فرم دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، کاربران اینستاگرام و کاربران توئیتر کاملا متفاوتند. گروه‌های سنی آن‌ها، علائق آن‌ها، سرگرمی‌ها و سطوح تحصیلات متفاوتی دارند. بنابراین یک استراتژی واحد انتخاب درستی نیست.
شناخت مخاطب و این که چطور ترجیح می‌دهند وقت خود را به صورت آنلاین صرف کنند و تشخیص این که چه نوع محتوایی مناسب یک شبکه اجتماعی است، به ما کمک می‌کند تا در استراتژی توزیع محتوا موفق شویم. برای تعیین این که چه چیزی برای شما مناسب است، تحقیق کنید که چه چیزی باعث می‌شود که مخاطب در فضای آنلاین واکنش نشان دهد.

 • آیا مخاطبان وقت بیشتری را در فیسبوک، توئیتر، لینکدین و غیره صرف می‌کنند؟
 • زمان صرف هر شبکه اجتماعی می‌کنند؟

شما همچنین باید کامنت‌ها را نظارت کنید، زیرا شما را قادر می‌سازد که تعیین کنید محتوای شما چه مقدار مشارکت ایجاد کرده است.

۷) عدم گسترش روابط

اگر روابط جدید ایجاد نکنید یا روابط موجود را برای توزیع محتوای خود گسترش ندهید، شما راه حلی مقرون به صرفه با پتانسیل بالایی را از دست می‌دهید. ممکن است در ابتدا زمان زیادی ببرد اما هنگامی که پایه گذاری کردید، می‌توانید به راحتی روند فرایند را خودکار کنید.
چگونگی حل این مسئله: یک پایگاه داده مرکزی داشته باشید که اطلاعات تمامی شبکه‌های خود را در آن جمع‌آوری کنید. این پایگاه داده می‌تواند شامل تمامی افراد تاثیر گذاری که در مقالاتتان به آن‌ها اشاره کرده‌اید تا کسانی که در یک کنفرانس با آن‌ها ملاقات کرده‌اید، باشد. مخاطبانی را پیدا کنید که محتوایی که شما ایجاد کرده‌اید برایشان کارآمد و مرتبط باشد. از طریق ایمیل یا سایر رسانه‌های اجتماعی که در آن‌ها فعال هستند، به آن‌ها دسترسی پیدا کنید و آن‌ها درباره آخرین مطالب منتشر شده خود، مطلع کنید.
نکاتی که باید در ذهن داشته باشید:

 • دیتا بیس خود را به روز و مرتب نگاه دارید.
 • به طور منظم مطالب آن‌ها را به اشتراک بگذارید و مشارکت ایجاد کنید.
 • تلاش کنید با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

جمع بندی

زمانی که شما توزیع محتوا را جدی بگیرید و اطمینان حاصل کنید که با اهداف کلی بازاریابی سازمانتان هماهنگ است، تلاش‌های شما در زمینه بازاریابی محتوایی نتیجه خواهد داد.
با وجود اینکه بهترین راه برای توزیع محتوا، پیاده سازی یک روش آزمایش و خطاست، توجه به اشتباهات ذکر شده در بالا، فرایند را بسیار ساده تر خواهد کرد.

منبع: داده فیلی

start campaign

از طریق وب‌سایت خود کسب‌درآمد کنید...

با کد تبلیغات ای‌نتورک،‌ از همین امروز کسب درآمد کنید

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *