چه مقدار باید برای بازاریابی محتوایی سرمایه گذاری کرد؟

بازاریابی محتوایی یک استراتژی بازاریابی قدرتمند برای جذب مخاطب بیشتر، ارتقای شهرت برند و در نتیجه فروش بیشتر است. این نتیجه‌ی عالی؛ در حالی است که نیازی نیست هزینه‌های زیاد انواع تبلیغات گران قیمت را پرداخت کنید، شما فقط کافی است یک هزینه‌ی منطقی برای استراتژی بازاریابی محتوایی صرف کنید تا از لحاظ کاری و زمانی نتیجه خوبی بگیرید.
بیشتر بخوانید: ۹ استراتژی بازاریابی کم هزینه برای تمامی استارتاپ‌ها
بعضی از کارآفرینان تمایلی به سرمایه گذاری در همه چیز حتی موارد مفید را ندارند و این موضوع را زمانی متوجه می‌شوند که کسب و کارشان دچار مشکل می‌شود، در این زمان به دنبال حفره‌ای می‌گردند که سبب رکود در کارشان شده است؛ سپس تصمیم می‌گیرند که در بخش خالی، سرمایه گذاری کنند.

بازدهی نهایی کار

بازاریابی محتوایی
ابتدا، نگاهی بیندازید به آنچه که نتیجه‌ی یک کمپین بازاریابی محتوایی برای کسب و کارتان از نظر ROI (نرخ بازگشت سرمایه بازاریابی) خواهد داشت. درست است که اندازه گیری دقیق دشوار است اما شما می‌توانید به طور کلی سود نهایی بازاریابی محتوایی را از چند بعد مختلف محاسبه کنید:
از دید برند و شهرت: منتشر کردن مطالب در مکان‌های مختلف، افراد و مخاطبان بیشتری را به سمت برند شما می‌کشاند. مخاطبان شما، نام برند شما را بیشتر می‌بینند که همین موضوع می‌تواند سبب افزایش فروش و نرخ تبدیل شود. اندازه گیری دقیق این بازدهی در مکان‌های مختلفی که نام شما به نمایش در می‌آید، سخت است اما به طور کل، هر قدر هم که باشد، بسیار مهم است!
جذب ترافیک ورودی: با توجه به آنچه که در محتوای شما نهفته است می‌توانید ترافیک جدیدی را از طریق سئو، لینک‌های ورودی، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل‌های بازاریابی یا سایر موارد دیگر جذب کنید.
بیشتر بخوانید: ۵ روش آسان برای افزایش ترافیک وبسایت
حفظ مشتری: مخاطبان و مشتریانی که محتوای سایت شما را بیشتر می‌پسندند، مشخص است که زمان بیشتری را در سایت شما باقی می مانند و در نتیجه شما بیشتر به هدف نزدیک می‌شوید.
بیشتر بخوانید: ۳ کلید اصلی در تولید محتوای جذاب

اشاره مستقیم یا غیر مستقیم

واضح است که هر قدر، اشاره‌های مستقیم بیشتری را در محتوای خود ارائه دهید، مخاطب‌تان را به هدف اصلی که معرفی برند و حرفه‌تان است، نزدیک‌تر می‌کنید. برخی از محتواهای بازاریابی آنقدر در هم تنیده می‌شوند که فهم موضوع و هدف کار در آنها، سخت و دشوار می‌شود. نتیجه اشاره‌های غیر مستقیم زیاد چیزی جز از دست دادن مخاطب نیست، بسیاری از مخاطبان حوصله کنکاش و جستجوی زیاد در محتوا، برای فهم نمادها و اشاره‌ها را ندارند و منتظر اصل مطلب هستند.
با توجه به تمام این موارد، شما باید متوجه جای خالی این موارد در حرفه خودتان باشید، برای نمونه، اگر نرخ تبدیل خوبی داشته باشید اما ترافیک ورودی به سایت‌تان پایین باشد، می‌تواند بخش بیشتر سرمایه گذاری را برای این موضوع بگذارید. واضح است که این دقت در پیدا کردن جایی که باید فعالیت کنید، موجب می‌شود تا بازدهی بهتری را از میزان سرمایه‌ای که خرج می کنید، دریافت کرده و نیازهای شما بهتر برطرف شود. بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی محتوایی ، ROI مثبت را نشان می‌دهند، یعنی حتی سرمایه گذاری‌های کوچک هم می‌تواند بازدهی‌های خوبی داشته باشد؛ البته به شرط آنکه در جای صحیح استفاده شود.

خطر نهفته

بیشتر کارآفرینان از ابتدای کار، دلشوره و نگرانی برای خرج کردن و سرمایه گذاری دارند، گاهی این نگرانی‌ها به بیش از حد طبیعی خود می‌رسد. آنها فکر می‌کنند که سرمایه گذاری یعنی صرف کردن هزینه‌های زیاد چه به صورت مالی و چه صورت زمانی! و در آخر به این می‌اندیشند که این کار نوعی خطر کردن است و احتمال اینکه این هزینه‌ها به هدر برود زیاد است.
این موضوع درست است اما در زمانی که شما قبل از داشتن استراتژی مناسب، تصمیم به سرمایه گذاری، آن هم از نوع کلان بگیرید. شما باید با سرمایه گذاری کم‌تر، اطلاعات لازم را درباره مخاطب، رقبا و نتایج احتمالی، جمع آوری کنید. سپس استراتژی مناسب برای کسب و کار خود را پیدا کنید و بر طبق آن شروع به سرمایه گذاری برای بخش‌های مختلف کنید.
بیشتر کمپین‌های بازاریابی محتوایی با شکست مواجه می‌شوند، زیرا مجریان آنها تمایلی به تطبیق استراتژی مجموعه با این کمپین‌ها را ندارند. هر قدر به داده‌های دریافتی توجه بیشتری شود در واقع احتمال دریافت ROI منفی کمتر است.

منحنی نتایج

بازاریابی محتوایی
نتایج بازاریابی محتوایی را روی یک منحنی ثبت کنید. مشخص است که در اوایل کار نتیجه خاصی را دریافت نمی‌کنید اما با گذر زمان، با تقویت پست‌های ایجاد شده، اعتبار مطالب بالاتر می‌رود و در نتیجه ROI نیز افزایش می‌یابد، زیرا شما در کمپین ایجاد شده‌تان، زمان و انرژی بیشتری را صرف می‌کنید، پس برای دریافت نتیجه باید کمی صبور باشید.

کیفیت و کمیت

اینکه چطور سرمایه گذاری کنید بسیار مهم است، شما نباید وسوسه شوید تا با هزینه‌های بسیار پایین محتوا تولید کنید! هزینه‌ی خیلی پایین یعنی پایین آمدن کیفیت کار و این یک سرمایه گذاری اشتباه و دور ریختن همان سرمایه اندک است. برای کسب بهترین نتیجه بهتر است مطالب کمتری تولید کنید اما کیفیت مطالب عالی باشند. کیفیت بسیار مهم تر از تعداد مطالب است. روش صحیح این است که چند پست و مطلب غنی داشته باشید تا اینکه ده‌ها مطلب بی کیفیت!
این نکته را در نظر داشته باشید که شما باید در این میان یک حد اعتدالی را پیدا کنید، به هر حال برای جذب مخاطب نیاز به پست‌های کافی دارید، نباید مطالب شما بیش از اندازه کم باشند؛ پس لطفا یک میزان مشخصی را برای کار خود در نظر بگیرید.
کیفیت و کمیت، دو عامل بسیار مهمی هستند که در نتایج اثری مستقیم دارند. نیاز است که هر هفته، حداقل یک مطلب جدید را بر روی سایت یا کمپین خود داشته باشید، البته با کیفیت عالی.

کلام آخر

خلاصه‌ای از مهم ترین نکات درباره سرمایه گذاری بازاریابی محتوایی را برای شما می نویسیم:
سرمایه گذاری باید به اندازه کافی برای تولید محتوای با کیفیت انجام شود تا رقابت خوبی با دیگران داشته باشید.
حتی اگر در شروع کار، ROI شما پایین باشد، سرمایه گذاری را قطع نکنید. بازاریابی محتوایی نیاز به زمان دارد تا بازدهی لازم را نشان دهد.
در طول زمان، سرمایه گذاری خود را بالاتر ببرید تا بازدهی کار نیز افزایش یابد.

اگر شما بتوانید این معیارها را با بودجه‌ی مناسبی تطبیق دهید، می‌توانید امیدوار باشید که پس از مدتی منحنی نتایج شما رو به بهبود قابل توجهی برود.
آیا می‌دانستید یکی از تخصص‌های اصلی تیم کانگورو، بازاریابی محتوایی برای محصولات یا خدمات مختلف است؟ پس اگر هر گونه نگرانی و دغدغه‌ای برای این موضوع دارید، ما به شما این اطمینان را می‌دهیم که تیم کانگورو با مشاوران مجرب می‌تواند بهترین محتوایی را برای کمپین‌های تبلیغاتی شما ارائه کنید و مشاور خوبی کنار شما باشد.

 

منبع: داده‌فیلی

start campaign

از طریق وب‌سایت خود کسب‌درآمد کنید...

با کد تبلیغات ای‌نتورک،‌ از همین امروز کسب درآمد کنید

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *